GYMNASTICS

Achievers Results

TAAF Texas Tough Invitational

Level 7-2 — Kandace Needum, Denton, second on vault, fifth on uneven bars and balance beam, seventh on floor exercise and all-around

Level 6-2 — Amy Tanner, Argyle, first on beam, seventh in all-around, eighth on vault; Emily DeNoon, Argyle, second on bars and all-around, fourth on vault and beam, 10th on floor; Katie Stroud, Decatur, second on floor, fourth on vault, fifth on bars and all-around, ninth on beam

Level 4-5 — Taylor Dossett, Corinth, first on vault and all-around, second on bars and floor, third on beam; Taryn Walimaa, Hickory Creek, third on bars and floor, fourth on beam and all-around, seventh on vault; Kelsey Scharfe, Corinth, second on beam, fifth on floor, sixth on vault, seventh on bars and all-around

Level 4-7 — Reese Brackeen, Krum, seventh on beam and floor; Emma Lindsay, Corinth, ninth on beam

Level 3-6 — Alyssa Dickey, Argyle, second on beam, ninth on vault; Nailah Chatman, Corinth, third on floor, fourth in all-around, fifth on vault and beam, 10th on bars

Level 3-7 — Harper Swartwout, Corinth, first on floor; Emersyn DeNoon, Argyle, second on vault, seventh on beam; Molly Wilson, Argyle, third on bars and beam, seventh in all-around; Evangeline Edmondson, Argyle, fourth on floor, eighth on bars; Kensley Dennis, Denton, sixth in all-around, seventh on vault, 10th on bars

Nashville Nights Invitational

Level 3, Children A Division — Emersen Settlemire, Denton, fourth on beam, sixth on vault and bars, eighth in all-around, ninth on floor

Level 3, Children C — Madalyn Gonzalez, Corinth, sixth on beam and floor, seventh on bars and all-around, eighth on vault

Level 3, Children D — Sarah Dooley, Denton, first on beam and floor, second in all-around, fourth on vault and bars; Elizabeth Forsythe, Lantana, third on floor, sixth in all-around, seventh on bars and beam, eighth on vault

Level 3, Junior B — Jolie Burr, Denton, second on bars, third on beam, fifth in all-around, seventh on floor, eighth on vault

Level 3, Senior B — Alaina Roberts, Denton, third on beam, fourth in all-around, fifth on floor, sixth on vault and beam

Level 4, Children A — Isabella McCarty, Argyle, first on beam, fifth on bars, floor and all-around, seventh on vault; Addyson Gochneaur, Lantana, sixth on vault, seventh on floor, eighth on bars, beam and all-around

Level 4, Junior B — Anderson Terry, Valley View, seventh on vault and beam, ninth on bars and all-around, 10th on floor

Level 4, Senior B — Hanna Holzer, Denton, first on bars and beam, fourth on floor and all-around, seventh on vault

Level 4, Senior C — Emma Gonzalez, Corinth, eighth on vault and all-around, ninth on bars, beam and floor

Level 6, Junior B — Norah Collins, Highland Village, third on beam and all-around, fourth on vault and bars, sixth on floor; Audrey Collins, Highland Village, third on beam, fourth on floor, fifth in all-around, sixth on vault and bars

Level 6, Junior C — Tatum Traylor, Denton, first on vault, second on beam and floor, third in all-around, sixth on bars

Level 6, Junior D — Dove Void, Providence Village, second on floor, seventh on vault, bars, beam and all-around; Chloe Williams, Corinth, fifth on floor, sixth on bars, seventh on vault, eighth on beam and all-around

Level 6, Senior A — Whitney Forsythe, Lantana, third on bars, fifth in all-around, sixth on vault, beam and floor

Level 6, Senior B — Eden Brumfield, Denton, first on bars and all-around, second on beam, third on vault, fourth on floor

Level 6, Senior D — Chelsie Freed, Lewisville, third on vault, fourth on floor, fifth on beam and all-around, seventh on bars

Level 7, Junior B — Piper Gow, Lantana, second on vault, sixth on beam and all-around, eighth on floor, 10th on bars

Level 7, Junior C — Avery Futrell, Lantana, third on beam, ninth in all-around, 10th on vault, bars and floor; Raegan Baker, Burneyville, Okla., sixth on floor, ninth on bars, 10th in all-around

Level 7, Senior D — Jade Ballard, Argyle, first on floor, second on beam, third in all-around, fifth on vault, eighth on bars; Madelyn Hurst, Aubrey, seventh on beam, ninth on bars

Level 8, Junior A — Korinne Madison, Aubrey, sixth on vault, seventh on bars and all-around, eighth on beam and floor

Level 8, Junior B — Kaden Weatherly, Sanger, fourth on floor, seventh on vault

Level 8, Senior A — Erika Gustafson, Denton, third on bars and beam, fourth in all-around, fifth on vault, seventh on floor

Level 9, Senior C — Kaitlyn Kerns, Highland Village, third in all-around, fourth on vault, beam and floor, seventh on bars

Recommended for you