Guyer’s Amanda Maletich and Brody Hanley made history at the District 5-6A golf tournament last week by becoming the program’s first regional qualifiers at the Class 6A level.

Maletich qualified for the 6A Region I tournament as the first alternate medalist after placing eighth individually at the district tournament. Maletich shot a two-round score of 158 to finish 14 over par at Robson Ranch.

Hanley qualified for regionals after finishing third with a two-round score of 145. He was 1 over par, finishing behind Trophy Club Nelson’s David Harrison (138) and Southlake Carroll’s Jack Beauchamp (143).

The girls Region I tournament will be held April 22 and 23 at Tangle Ridge Golf Club in Grand Prairie, while the boys tournament will be April 24 and 25. The girls 6A state tournament is set for May 13 and 14 at Legacy Hills Golf Club in Georgetown with the boys to follow May 20 and 21.

In Class 5A, the Lake Dallas girls finished second at the District 8-5A tournament last week to secure a spot in the Region I tournament.

Samantha Friday shot a team-best 165 to finish fifth, while Carolina Kysiak shot a 168 to take seventh place. Anastasia White (167), Caroline Puig (198) and Allison Strong (207) also contributed to the Lady Falcons’ success.

Denton, led by ninth-place finisher Ana Reed (177), placed fourth as a team with a score of 816 while Braswell (830) was fifth.

Leilani Rife led the Lady Bengals with a score of 189 to finish 11th individually.

The girls 5A Region I tournament will be at Rawls Golf Course in Lubbock on April 22 and 23.

District Tournament Results

District 5-6A boys TEAMS

1. Southlake Carroll, 602; 2. Trophy Club Nelson, 609; 3. Keller “B,” 612; 4. Keller, 614; 5. Guyer, 628; 6. Carroll “B,” 637; 7. Haslet Eaton, 652; 8. Nelson “B,” 658; 9. Guyer “B,” 686; 10. Keller Timber Creek, 722; Keller Fossil Ridge, 895.

Guyer boys

3. Brody Hanley, 145; T-26. Josh Lee, 160; T-28. Josh Ventola, 161; T-30. Luke Wilson, 162; 32. Garrett Isenhower, 163; 42. Pete Hays, 168; T-49. Reed Hays, 174; T-49. Marcus Boyles, 174; 51. Matthew Stoever, 175; 61. Jesse Godfrey, 199.

District 5-6A girls TEAMS

1. Carroll, 606; 2. Nelson, 611; 3. Carroll “B,” 647; 4. Guyer, 664; 5. Keller, 669; 6. Eaton, 722; 7. Keller “B,” 725; 8. Timber Creek, 774.

Guyer girls

T-8. Amanda Maletich, 158; 16. Juliana Washka, 165; T-20. Abbigale Turnbull, 169; 24. Madison Baer, 172.

District 8-5A Girls

Justin Northwest, 604; Lake Dallas, 714; The Colony, 739; Denton, 816; Braswell, 830; Little Elm, 878

Lake Dallas girls

5. Samantha Friday, 165; 7. Carolina Kysiak, 168; 10. Anastasia White, 187; Caroline Puig, 198; Allison Strong, 207.

Denton girls

9. Ana Reed, 177; T-13. Sara Brewington, 195; Maggie Crockett, 206; Sage Carrell, 247; Chaney Urban, 254.

Braswell girls

T-11. Leilani Rife, 189; Allison Powell, 200; Abigail Hammond, 231; Megan Nelson, 210.

BRADY KEANE can be reached at 940-566-6869 and via Twitter at @BradyKeane. 

Recommended for you