DRC_Fifth Grade

Lake Dallas High School hosted the annual Denton County fifth-grade track meet Wednesday at Falcon Stadium in Corinth.

Results from the Denton County fifth-grade track meet, sponsored by Denton Sports & Physical Therapy Center:

Girls 100 meters — 1. Briley Mariom. Pecan Creek. 13.62; 2. Mikinley Jamison, Hawk, 13.96; 3. Brianna Williams, Nelson, 14.1; 4. Savannah Christian, Rivera, 14.59; 5. Grace Jing, Houston, 14.61; 6. Eva Walker, Stephens, 14.97.

Girls 200 — 1. Joy Jones, Stephens. 28.17; 2. Jada Schoch, Nelson, 30.17; 3. 3. Mia Woods, Lee, 30.81; 4. Evie Bradley, Hawk, 31.39; 5. Allison PenaTorres, Pecan Creek, 32.1; 6. Nevaeh Spiker, Nelson, 32.24.

Girls 400 — 1. Joy Jones, Stephens, 1:10.49; 2. Kaylin Head, Pecan Creek, 1:13.64; 3. Amaya Langford, Blanton, 1:14.56; 4. Kayla Cole, Houston, 1:15.43; 5. Anjolie Hall, Houston, 1:16.59; 6. Molly Lyons, Nelson, 1:17.18.

Girls 1,200 — 1. Hadlee Brown, Nelson, 4:33.9; 2. Saylor Neely, Houston, 4:37.1; 3. Daniela Puda, Houston, 5:03.7; 4. Avery Alford, Blanton, 5:04.7; 5. Riley Eldridge, Providence, 5:10.6; 6. Avery Quilty, Blanton, 5:15.6.

Girls softball throw — 1. Jaida Kimple, Stephens, 152-8; 2. Alie Ambriz, Nelson, 128-2; 3. Olivia Buettner, Providence, 120-11; 4. Braea Dozier, Pecan Creek, 120-11; 5. Avery Hankins, Blanton, 112-5; 6. JaNiyah Johnson, Stephens, 109-2.

Girls long jump — 1. Bre Price, Nelson, 11-4; 2. Madeline Posada, Blanton, 10-10; 3. Lily Huber-Hill, Pecan Creek, 10-5; 4. Cala Wilson, Savannah, 10-3; 5. Riley Ventra, Hawk, 10-2; 6. Aurora Foster, Savannah, 10-0.

Boys 100 — 1. Grant Boyd, Nelson, 12.84; 2. Christian Sanchez, Ginnings, 13.55; 3. Jonathon Arellano, Ginnings, 13.56; 4. Gabriel Mitchell, Nelson, 13.78; 5. Micah Caine, Hawkm 13.87; 6. Saivaugh Coleman, Hawk, 13.94.

Boys 200 — 1. Jacob Martinez, McNair, 29.15; 2. Jayden Frank, EP Rayzor, 29.32; 3. Case Sefcik, Hawk, 29.43; 4. Jimmy Camacho, Pecan Creek, 29.47; 5. Dillion Arkansas, Nelson, 30.06; 6. Cort Baker-Bussan, Stephens, 31.09.

Boys 400 — 1. Christian Culp, Houston, 1:07.21; 2. Alden Armor, Houston, 1:08.40; 3. Jack Weir, Blanton, 1:10.50; 4. Clayton Onstead, Nelson, 1:15.12; 5. Chris Guillen, Pecan Creek, 1:14.96; 6. Alex Van Nest, Adkins, 1:16.22.

Boys 1,200 — 1. Alden Amor, Houston, 4:15.1; 2. Will Wood, Adkins, 4:15.3; 3. Luke Harris, Adkins, 4:16.1; 4. Giovanni Orozco, Wilson, 4:24.8; 5. Ty Glover, Nelson, 4:31.0; 6. Chris Guillen, Pecan Creek, 4:38.5.

Boys softball throw — 1. Colton Corderiro, Hawk, 194-3; 2. Davin Seale, Hawk, 165-5; 3. Asher Martinez, Adkins, 158-8; 4. Jack Dillon, Wilson, 152-10; 5. Nicolas Cliver, Stephens, 152-8; 6. Ayden Stone, Pecan Creek, 148-2.

Boys long jump — 1. Jalen Black, Hawk, 13-2; 2. Jack Weir, Blanton, 13-0; 3. Colton Cordeiro, Hawk, 13-0; 4. Jonathon Friess, EP Rayzor, 12-4; 5. Alex Hilpirt, Nelson, 12-2; 6. Cooper Simmons, Adkins, 11-8.

Girls 400 relay — 1. Evers, (Reese Cabtree, Makayla Mahas, Jailee Strong, Tatum Lander), 1:00.10; 2. Ginnings, (Marissa Medrano, Ariyana Garza, Caelianna Risler, Alexis Johnson), 1:00.98; 3. Nelson, (Mazaha Frank, Hadlee Brown, Jada Schoch, Brianna Williams), 1:00.99; 4. Hawk, (Taylor Lawrence, Isadora Bernal, Lindy Fritcher, Sibella MeShell), 1:01.78; 5. Pecan Creek, (Harti Keese, Ryland Burns, Olivia Marion, Briley Marion), 1:03.9; 6. Houston (Jasmine Credit, Danielle Dominguez, A’Lysati Cornish, Anjolie Hall), 1:03.18.

Boys 400 relay — 1. Ginnings, (Landon Verdin, Christopher Sanchez, Jonathon Arellano, Jordon Washington), 58.09; 2. Houston, (Chase Maxwell, Zach Burnett, Jordan Gonzales, Christian Culp), 59.20; 3. Hawk, (Naoh Carrillo, Taylor Wiley, Saivaughn Coleman, Case Sefcik), 59.65; 4. Nelson, (Grant Boyd, Jaxson Graham, Gabriel Mitchell, Dillon Arkansas), 59.92; 5. Evers, (Cameron Fudge, Joel Rodriguez, Kadon Jackson, Jacobi Gladney), 59.98; 6. Stephens, (Cort Baker-Bussan, Maurece Williams, Mitchell White, Jed Simpson), 1:03.11.

Co-ed 400 relay — 1. Ginnings, (Marissa Medrano, Landon Verdin, Alexis Johnson, Jordan Washington), 58.56; 2. Hawk, (Mikinley Jamison, Jalen Black, Evie Bradley, Micah Caine), 58.69; 3. Evers, (Cameron Fudge, Lilly Hardwick, Kadon Jackson, Soniah Gordon), 58.89; 4. McNair, (Meegan Flikkie, Jaxon Fritsch, Kaitlyn True, Jacob Martinez), 1:01.20; 5. Pecan Creek, (Brady Jackson, Allison Pena-Torres, Kaylin Head, Audrian Anderson), 1:01.37; 6. Nelson, (Jasmine Gilbert, Ty Glover, Nevaeh Spiker, Kevin Ayensu), 1:01.69.

Recommended for you