DRC_Celina_vs_Aubrey_Girls10JW.JPG

Aubrey junior guard Miranda Nowak (11) shoots from the three-point line and scores against the the Celina defense at Aubrey High School, Tuesday, January 23, 2018, in Aubrey, Texas, Jeff Woo/DRC

After clinching the District 11-4A championship with a win against Anna on Friday night, the Aubrey girls jumped back into the top 25 of Class 4A in the latest Texas Association of Basketball Coaches poll released Monday afternoon.

The No. 24 Lady Chaparrals made an appearance in the poll earlier this season before dropping out prior to the start of district play. But the team has won nine straight games under coach Ron Gathright and is one game away from finishing the regular season with a perfect 10-0 record in district.

Aubrey will take on Melissa at 6:15 p.m. Tuesday.

The Aubrey girls were joined by six other Denton-area teams that have made a regular appearance in the TABC poll throughout the year. The Ponder girls checked in at No. 9 in 3A, the Argyle girls were No. 5 in 4A, the Argyle boys were No. 8 in 4A, the Guyer boys were No. 2 in 6A, the Calvary girls were No. 8 in TAPPS 3A and the Liberty Christian girls were No. 6 in TAPPS 6A.

The Argyle and Ponder girls will finish up their regular seasons Tuesday night. The Lady Eagles have clinched the District 8-4A championship and will take on Decatur at 6:15 p.m., and Ponder will look to clinch at least a share of the District 9-3A title by knocking off Pilot Point at 5:45 p.m.

The Calvary girls are coming off a 53-34 loss to Midland Classical and will look to get back on track against Fort Worth Calvary, while Liberty Christian knocked off Fort Worth All Saints’ Episcopal 46-28 and will play Fort Worth Nolan Catholic at 6 p.m. Tuesday.

The Argyle boys have the most important game of the week Tuesday night against No. 5 Decatur. The Eagles have a chance to move into a tie with Decatur for first place in District 8-4A. That game will tip off immediately following the girls game as Argyle looks to avenge two losses to Decatur from earlier this season.

Guyer has continued to roll at the 6A level and is three games away from another undefeated district championship. The Wildcats will play their final home game of the regular season against Fossil Ridge at 7:30 p.m. Tuesday.

Girls

Class 1A

1. Nazareth (22-6), 2. Ropes (28-2), 3. La Poynor (26-7), 4. Garden City (27-3), 5. Dodd City (29-3), 6. Whiteface (27-1), 7. Lipan (29-4), 8. Hermleigh (25-5), 9. Rankin (23-4), 10. Huckabay (29-4), 11. Eula (24-8), 12. Abbott (23-2), 13. Moulton (20-10), 14. Patton Springs (26-4), 15. McMullen County (26-3), 16. McLean (23-5), 17. Slidell (27-2), 18. May (24-4), 19. Aspermont (26-2), 20. Saltillo (24-8), 21. Rocksprings (22-9), 22. Iredell (23-5), 23. Fayetteville (19-9), 24. Sands (20-4), 25. Blackwell (21-7).

Class 2A

1. Martins Mill (31-0), 2. Mason (31-1), 3. Haskell (28-1), 4. Collinsville (27-1), 5. Wellington (24-6), 6. Panhandle (26-4), 7. Farwell (28-2), 8. San Saba (29-4), 9. Vega (32-1), 10. Woden (24-5), 11. Timpson (27-4), 12. Grapeland (22-8), 13. Thorndale (24-3), 14. Marlin (24-6), 15. Goldthwaite (25-6), 16. Douglass (26-5), 17. Era (25-5), 18. Lovelady (22-9), 19. Kerens (22-8), 20. Falls City (23-7), 21. New Deal (24-8), 22. Hull-Daisetta (24-8), 23. Muenster (25-7), 24. Hawkins (23-3), 25. Centerville (27-6).

Class 3A

1. Wall (26-1), 2. Mt. Pleasant Chapel Hill (31-0), 3. Idalou (26-5), 4. Woodville (32-1), 5. Franklin (32-1), 6. Jim Ned (27-5), 7. Poth (22-5), 8. Shallowater (25-3), 9. Ponder (25-8), 10. Buffalo (29-2), 11. Anderson-Shiro (31-4), 12. Karnes City (26-5), 13. Pottsboro (21-7), 14. Cisco (29-3), 15. Lago Vista (20-5), 16. Winnsboro (21-11), 17. Denver City (22-5), 18. Tatum (18-6), 19. Keene (26-7), 20. Canadian (28-4), 21. Howe (20-9), 22. Skidmore-Tynan (24-9), 23. Eastland (23-8), 24. George West (20-10), 25. Industrial (21-9).

Class 4A

1. Canyon (22-6), 2. Levelland (27-3), 3. Hardin-Jefferson (28-4), 4. Dallas Lincoln (25-4), 5. Argyle (24-7), 6. Canton (31-1), 7. Midlothian Heritage (29-5), 8. Bullard (30-6), 9. West Oso (26-5), 10. Silsbee (21-5), 11. Stephenville (23-7), 12. Fredericksburg (28-7), 13. Lorena (24-7), 14. Seminole (23-7), 15. El Campo (30-2), 16. Sunnyvale (21-9), 17. Fairfield (23-8), 18. Glen Rose (28-6), 19. Huntington (28-5), 20. Liberty Hill (17-17), 21. Devine (26-5), 22. Robinson (25-7), 23. Houston North Forest (25-4), 24. Aubrey (21-10), 25. Cuero (21-8).

Class 5A

1. Timberview (33-1), 2. Amarillo (29-4), 3. Kerrville Tivy (31-1), 4. Manvel (32-3), 5. Frisco Lone Star (24-7), 6. Hightower (32-2), 7. Cedar Park (28-3), 8. SA Veterans Memorial (26-6), 9. Royse City (30-3), 10. Georgetown (21-9), 11. Frisco Liberty (25-10), 12. Crowley (24-9), 13. CC Veterans Memorial (28-5), 14. College Station (31-3), 15. Pflugerville (23-10), 16. Austin Crockett (30-5), 17. Richmond Foster (29-6), 18. Lubbock Cooper (25-5), 19. Birdville (24-7), 20. Boswell (29-5), 21. Flour Bluff (26-5), 22. Tuloso-Midway (24-5), 23. Lufkin (25-5), 24. Mansfield Legacy (25-7), 25. South Oak Cliff (20-9).

Class 6A

1. Cedar Hill (32-4), 2. Hendrickson (35-1), 3. Desoto (23-6), 4. Jersey Village (31-2), 5. Garland Sachse (29-4), 6. Duncanville (30-5), 7. Dallas Skyline (22-8), 8. San Antonio Clark (28-2), 9. San Antonio Brandeis (25-3), 10. Converse Judson (30-4), 11. Katy (25-3), 12. Cypress Ranch (28-7), 13. Cypress Creek (30-5), 14. Beaumont United (33-0), 15. Austin Westlake (26-7), 16. Allen (27-6), 17. Frenship (28-4), 18. Atascocita (27-7), 19. Houston Westside (28-4), 20. Summer Creek (27-6), 21. McAllen Memorial (28-4), 22. Ridge Point (29-4), 23. San Antonio O’Connor (23-8), 24. Hurst Bell (29-3), 25. Plano (25-4).

Boys

Class 1A

1. Lipan (29-1), 2. Nazareth (19-8), 3. Graford (27-3), 4. La Poynor (24-4), 5. Neches (17-11), 6. Slidell (23-7), 7. New Home (25-3), 8. Laneville (20-8), 9. Paducah (17-4), 10. Jayton (18-3), 11. Eula (23-6), 12. Dime Box (20-7), 13. Moulton (17-14), 14. McLean (11-3), 15. Coolidge (16-2), 16. Waelder (11-7), 17. Happy (17-8), 18. Borden County (20-4), 19. Milford (11-2), 20. Texline (20-9), 21. Leggett (18-8), 22. Priddy (24-5), 23. Garden City (7-9), 24. Grady (15-5), 25. Calvert (10-2).

Class 2A

1. Shelbyville (28-2), 2. Muenster (13-3), 3. Martins Mill (29-2), 4. Big Sandy (24-3), 5. Grapeland (23-5), 6. Port Aransas (27-6), 7. San Perlita (22-9), 8. New Deal (12-2), 9. Tenaha (15-5), 10. Gruver (10-4), 11. Sanford Fritch (13-9), 12. Thorndale (18-5), 13. San Isidro (27-3), 14. Hearne (18-3), 15. Clarksville (18-6), 16. Sunray (16-11), 17. Floydada (23-5), 18. Woden (24-5), 19. Lovelady (21-6), 20. Celeste (20-4), 21. Wheeler (21-4), 22. Sundown (16-2), 23. Poolville (21-9), 24. Weimar (20-6), 25. Cushing (21-3)

Class 3A

1. Brock (25-5), 2. East Chambers (20-2), 3. Madison (12-16), 4. Randolph (27-1), 5. Cole (27-4), 6. Commerce (27-5), 7. Grandview (19-10), 8. Marion (18-6), 9. Shallowater (20-4), 10. Coldspring (29-2), 11. Wall (27-3), 12. Peaster (23-6), 13. London (22-8), 14. Crockett (20-3), 15. Teague (14-9), 16. Odem (22-8), 17. Aransas Pass (21-11), 18. Brownfield (17-7), 19. Lytle (25-1), 20. Whitesboro (21-7), 21. Spearman (26-1), 22. Mineola (20-5), 23. Atlanta (27-3), 24. Tatum (20-11), 25. Jefferson (19-7)

Class 4A

1. Wilmer Hutchins (25-3), 2. Faith Family (25-6), 3. Silsbee (20-6), 4. Yates (18-3), 5. Decatur (29-3), 6. Dunbar (18-13), 7. Kennedale (29-3), 8. Argyle (22-8), 9. Carter (19-7), 10. Lincoln (15-14), 11. Estacado (16-8), 12. Palestine (22-3), 13. Clint (23-7), 14. Spring Hill (32-2), 15. Hardin Jefferson (25-8), 16. Burkburnett (20-8), 17. Pleasanton (26-3), 18. Snyder (24-6), 19. Needville (18-8), 20. West Oso (23-8), 21. Pinkston (14-13), 22. Paris (24-7), 23. Liberty Hill (24-6), 24. China Spring (17-12), 25. Huffman (26-5)

Class 5A

1. Lancaster (24-2), 2. Wagner (24-5), 3. Timberview (28-2), 4. Sulphur Springs (21-8), 5. Burges (27-4), 6. Northwest (23-7), 7. PA Memorial (22-6), 8. Barbers Hill (25-6), 9. Shadow Creek (23-5), 10. Little Elm (20-7), 11. The Colony (22-5), 12. Hightower (22-7), 13. Red Oak (24-5), 14. Brewer (25-4), 15. Austin LBJ (19-5), 16. South Oak Cliff (19-10), 17. Kimball (17-9), 18. Lone Star (21-7), 19. Palo Duro (22-1), 20. Cedar Park (24-4), 21. College Station (31-2), 22. Rudder (22-9), 23. Texas High (25-7), 24. Andress (21-7), 25. CC Ray (24-8).

Class 6A

1. Duncanville (22-7), 2. Guyer (26-4), 3. North Crowley (29-3), 4. North Shore (26-2), 5. Dallas Jesuit (24-5), 6. Allen (29-3), 7. Pearce (22-8), 8. Westlake (28-3), 9. South Garland (21-6), 10. Rockwall (25-6), 11. Eisenhower (23-6), 12. Desoto (23-7), 13. Houston Sam Houston (24-5), 14. Klein Forest (24-3), 15. Lake Travis (28-4), 16. Shoemaker (28-5), 17. Morton Ranch (24-6), 18. Cinco Ranch (24-5), 19. Beaumont United (21-6), 20. Americas (21-6), 21. Elkins (25-7), 22. Laredo United (27-3), 23. Dickinson (18-7), 24. Summer Creek (22-6), 25. Brennan (22-6).

Girls Private School

1A Private School

1. Lubbock Kingdom Prep (22-8), 2. Wichita Falls Notre Dame (15-5), 3. San Antonio Legacy (13-10), 4. DeSoto Canterbury (10-10), 5. Waxahachie Prep (9-5), 6. Kingwood Covenant Prep (14-8), 7. Dallas Tyler Street Christian (10-7), 8. Universal City First Baptist (11-4), 9. Edinburg Harvest (5-0), 10. Alamo Macedonian (13-8).

2A Private School

1. Lubbock Southcrest (22-0), 2. Shiner St. Paul Catholic (22-5), 3. Austin Waldorf (20-4), 4. Red Oak Ovilla Christian (12-7), 5. Granbury North Central Texas (17-5), 6. Plano Coram Deo (19-8), 7. Longview Christian Heritage (14-8), 8. Dallas First Baptist (9-9), 9. Abilene Christian (9-10), 10. Muenster Sacred Heart (10-14).

3A Private School

1. Midland Classical (20-5), 2. Ft Worth Lake Country (21-15), 3. Beaumont Legacy Christian (20-8), 4. Marble Falls Faith Academy (19-4), 5. Tomball Rosehill (21-9), 6. Temple Central Texas Christian (20-10), 7. Round Rock Christian (17-6), 8. Denton Calvary (17-8), 9. The Woodlands Legacy Prep (18-9), 10. Sherman Texoma (14-7).

4A Private School

1. Austin Texas For Deaf (29-0), 2. Lubbock Trinity Christian (24-11), 3. Colleyville Covenant Christian (22-7), 4. Lubbock Christian (25-10), 5. Houston Lutheran North (13-9), 6. Boerne Geneva Boerne (19-11), 7. League City Bay Area Christian (17-9), 8. Schertz John Paul II Catholic (16-11), 9. Arlington Grace Prep (16-11), 10. Tyler All Saints Episcopal (14-14).

5A Private School

1. Cedar Hill Trinity Christian (19-3), 2. San Antonio Christian (25-8), 3. Mesquite Dallas Christian (17-13), 4. Houston Second Baptist (20-5), 5. Corpus Christi IWA (21-7), 6. Tyler Grace Community Christian (18-9), 7. Austin Regents (14-6), 8. Austin Hyde Park (21-5), 9. Fort Worth Christian (13-15), 10. Brownsville St. Joseph (11-6).

6A Private School

1. Dallas Bishop Lynch (26-7), 2. Houston The Village School (34-4), 3. Plano Prestonwood (24-3), 4. Houston Kinkaid (21-4), 5. Houston St. Agnes Academy (28-9), 6. Argyle Liberty Christian (22-9), 7. Plano John Paul II (22-10), 8. Fort Worth Nolan Catholic (22-14), 9. Addison Greenhill School (18-7), 10. Houston Christian (16-8).

Boys Private School

1A Private School

1. Baytown Christian (19-3) (21-3), 2. Lubbock Kingdom Prep (19-7) (20-7), 3. Houston Family Christian (19-3) (20-3), 4. Wichita Falls Wichita Christian (15-6) (17-6), 5. Wichita Falls Christ Academy (19-8) (20-8), 6. Longview Trinity (15-7) (16-7), 7. Longview Christian (14-5) (15-5), 8. San Antonio Legacy (18-12) (19-12), 9. Bulverde Living Rock (11-4), 10. Dallas Tyler Street Christian (13-4).

2A Private School

1. Bryan Allen Academy (27-7), 2. Red Oak Ovilla Christian (27-4), 3. Huntsville Alpha Omega (22-6), 4. Conroe Covenant (19-10), 5. Austin Waldorf (18-9), 6. Shiner St. Paul (11-2), 7. Abilene Christian (14-12), 8. Lubbock All-Saints (13-12), 9. Lubbock Southcrest (15-4), 10. Dallas First Baptist (10-5).

3A Private School

1. Midland Classical (24-5), 2. Dallas Yavneh (22-5), 3. Kerrville Our Lady of the Hills (19-8), 4. Bryan Brazos Christian (17-7), 5. Waco Live Oak (15-7), 6. Temple Central Texas Christian (15-10), 7. Sherman Texoma Christian (12-7), 8. Tomball Rosehill (18-12), 9. New Braunfels Christian (19-10), 10. Beaumont Legacy (18-16).

4A Private School

1. Arlington Grace Prep (27-2), 2. Woodlands Christian (23-10), 3. Tyler All Saints Episcopal (18-6), 4. Waco Vanguard (18-6), 5. Lubbock Trinity Christian (22-15), 6. Flower Mound Coram Deo (23-5), 7. Colleyville Covenant Christian (21-12), 8. Kennedale Fellowship Academy (20-7), 9. Lubbock Christian (20-9), 10. Midland Trinity (15-5).

5A Private School

1. Cedar Hill Trinity Christian (22-9), 2. Victoria St. Joseph’s (27-1), 3. Sugar Land Fort Bend Christian (27-4), 4. Frisco Legacy Christian (22-8), 5. Austin St. Michael’s (20-10), 6. Austin Regents (17-5), 7. Houston Second Baptist (19-12), 8. Corpus Christi Incarnate Word (22-9), 9. Houston Frassati Catholic (21-6), 10. Grapevine Faith Christian (15-10).

6A Private School

1. Tomball Concordia Lutheran (32-1), 2. Dallas St. Mark’s (25-5), 3. Dallas Bishop Lynch (28-4), 4. SA Antonian Prep (30-6), 5. Bellaire Episcopal (22-6), 6. Houston Christian (25-8), 7. FW Nolan Catholic (24-8), 8. Midland Christian (31-5), 9. SA St. Mary’s Hall (21-6), 10. Plano John Paul II (23-9).

BRADY KEANE can be reached at 940-566-6869 and via Twitter at @BradyKeane.

BRADY KEANE can be reached at 940-566-6869 and via Twitter at @BradyKeane.