Rhyle McKinney

Argyle guard Rhyle McKinney (5) passes the ball, while being guarded by Sanger’s Rylee Hudson (10) at Sanger High School.

After falling to No. 2 in Class 6A last week, the Guyer boys basketball team again slipped in the latest Texas Association of Basketball Coaches poll, coming in at No. 5 Monday afternoon.

Guyer (17-4, 3-0 District 5-6A) won the only game it played last week, defeating Haslet Eaton 69-46 in the team’s return to district play. The Wildcats are ranked behind Galena Park North Shore, Duncanville, Dallas Jesuit and Allen with 11 games to go in the regular season.

Guyer was joined in the latest TABC poll by five other area teams: the Argyle boys (No. 9 in 4A), the Ponder girls (No. 13 in 3A), the Argyle girls (No. 7 in 4A), the Calvary girls (No. 7 in TAPPS 3A) and the Liberty Christian girls (No. 4 in TAPPS 6A).

The Argyle boys and girls both moved up a spot this week as the Lady Eagles extended their winning streak to eight games with wins against Ponder and Bridgeport (No. 16 in 4A) while the Eagles lost to Dallas Faith Family (No. 2 in 4A) and defeated Graham.

After losing to Argyle last Monday, the Ponder girls responded with a dominant 74-48 win against Callisburg in District 9-3A action to improve to 18-8 on the season.

The Lady Lions will play Whitesboro at 5:45 p.m. Tuesday.

The Liberty Christian girls stayed put at No. 4 in TAPPS 6A thanks to wins against Fort Worth Nolan Catholic and Midland Christian, and the Calvary girls remained in the No. 7 spot in TAPPS 3A after a dominant win against Watauga Harvest Christian.

Here is the full TABC poll and this week’s area basketball schedule:

Boys

Class 1A

1. Lipan (21-1), 2. Nazareth (13-6), 3. LaPoynor (18-3), 4. Graford (18-3), 5. McLean (5-2), 6. Neches (11-10), 7. Slidell (16-6), 8. New Home (18-2), 9. Jayton (11-2), 10. Moulton (12-12), 11. Laneville (13-8), 12. Eula (15-6), 13. Waelder (6-5), 14. Dime Box (14-6), 15. Oakwood (5-3), 16. Texline (15-7), 17. Borden County (13-3), 18. Grady (10-3), 19. Paducah (10-3), 20. Coolidge (8-2), 21. Happy (11-7), 22. Leggett (11-8), 23. Priddy (17-5), 24. Milford (4-1), 25. Calvert (6-2).

Class 2A

1. Shelbyville (20-2), 2. Muenster (6-3), 3. Gruver (4-2), 4. Martins Mill (21-2), 5. Big Sandy (17-3), 6. Snook (12-5), 7. Grapeland (13-5), 8. Woden (20-2), 9. Clarksville (12-5), 10. Tenaha (9-3), 11. Port Aransas (21-6), 12. San Perlita (16-8), 13. Floydada (17-4), 14. Hearne (12-2), 15. New Deal (5-1), 16. Cushing (15-1), 17. Weimar (13-5), 18. Celeste (14-2), 19. Thorndale (11-5), 20. Sanford Fritch (8-7), 21. Albany (4-2), 22. Lovelady (15-4), 23. San Isidro (21-2), 24. Tom Bean (16-4), 25. Poolville (17-6).

Class 3A

1. Brock (17-5), 2. East Chambers (12-2), 3. Madison (51-5), 4. Randolph (20-0), 5. Commerce (20-5), 6. Grandview (11-10), 7. Bowie (10-10), 8. Cole (21-3), 9. Marion (13-4), 10. Shallowater (12-4), 11. Coldspring (20-2), 12. Wall (19-3), 13. Brownfield (11-5), 14. Teague (8-8), 15. London (16-8), 16. Aransas Pass (15-10), 17. Edgewood (19-1), 18. Odem (14-8), 19. Peaster (16-5), 20. Crockett (14-3), 21. Jefferson (12-6), 22. Lytle (17-1), 23. Whitesboro (14-7), 24. Spearman (18-1), 25. Atlanta (20-3).

Class 4A

1. Wilmer Hutchins (18-3), 2. Faith Family (18-6), 3. Silsbee (13-7), 4. Yates (10-3), 5. Carter (14-5), 6. Decatur (21-3), 7. Kennedale (21-2), 8. Dunbar (11-13), 9. Argyle (16-7), 10. Estacado (9-8), 11. Palestine (15-3), 12. Clint (15-7), 13. Lincoln (11-10), 14. Spring Hill (25-2), 15. LaMarque (13-11), 16. Connally (11-7), 17. Hardin Jefferson (19-7), 18. Burkburnett (14-8), 19. Needville (13-7), 20. Liberty Hill (17-5), 21. Pleasanton (19-3), 22. Wheatley (10-3), 23. Pampa (17-6), 24. Snyder (18-5), 25. Taylor (18-3).

Class 5A

1. Lancaster (17-2), 2. Wagner (17-5), 3. Timberview (20-2), 4. Northwest (17-6), 5. Shadow Creek (17-4), 6. Sulphur Springs (14-8), 7. The Colony (19-4), 8. Burges (19-4), 9. Hightower (17-7), 10. Barbers Hill (19-5), 11. PA Memorial (15-6), 12. Little Elm (15-7), 13. Kimball (12-8), 14. Red Oak (18-5), 15. Brewer (17-4), 16. Dripping Springs (15-4), 17. Austin LBJ (11-5), 18. College Station (24-1), 19. South Oak Cliff (12-10), 20. Mansfield Legacy (21-4), 21. Pflugerville Connally (14-6), 22. A&M Consolidated (17-3), 23. Frisco Lone Star (13-7) 24. Caprock (19-2), 25. Palo Duro (15-1).

Class 6A

1. North Shore (19-1), 2. Duncanville (14-7), 3. Dallas Jesuit (18-3), 4. Allen (22-2), 5. Guyer (18-4), 6. Eisenhower (16-5), 7. North Crowley (22-3), 8. Pearce (16-7), 9. Rockwall (19-5), 10. Westlake (21-3), 11. South Garland (13-6), 12. Desoto (15-7), 13. Houston Sam Houston (16-5), 14. Klein Forest (17-3), 15. Lake Ridge (19-5), 16. Killeen Ellison (18-5), 17. Lake Travis (22-3), 18. Killeen Shoemaker (18-5), 19. Morton Ranch (17-6), 20. Cinco Ranch (18-4), 21. Elkins (18-6), 22. Wylie (18-3), 23. Laredo United (20-1), 24. Steele (16-6), 25. Mansfield (17-5).

Girls

Class 1A

1. Nazareth (16-6), 2. Ropes (20-2), 3. Dodd City (21-3), 4. Moulton (14-6), 5. Whiteface (18-1), 6. LaPoynor (13-5), 7. Garden City (20-3), 8. Lipan (20-4), 9. Huckabay (23-3), 10. Blackwell (16-5), 11. Hermleigh (17-5), 12. Rankin (16-4), 13. Eula (16-8), 14. Abbott (15-2), 15. Patton Springs (10-3), 16. Jayton (17-4), 17. McMullen County (17-3), 18. McLean (16-3), 19. Slidell (20-2), 20. Gorman (18-7), 21. Veribest (15-4), 22. May (17-4), 23. Aspermont (19-2), 24. Hamlin (18-6), 25. Rocksprings (15-8).

Class 2A

1. Martins Mill (23-0), 2. Panhandle (19-3), 3. Mason (25-1), 4. Haskell (20-1), 5. Vega (26-0), 6. Collinsville (19-1), 7. San Saba (22-3), 8. Farwell (21-2), 9. Timpson (21-3), 10. Wellington (17-5), 11. Woden (15-5), 12. Grapeland (15-8), 13. Douglass (18-5), 14. Centerville (22-4), 15. Thorndale (17-3), 16. Era (20-3), 17. Union Grove (18-4), 18. Poolville (18-5), 19. Marlin (16-6), 20. Goldthwaite (19-6), 21. Lovelady (17-7), 22. Santo (17-4), 23 Muenster (20-5), 24. Kerens (14-8), 25. Harper (22-2).

Class 3A

1. Wall (19-1), 2. Mt Pleasant Chapel Hill (24-0), 3. Idalou (18-5), 4. Woodville (24-1), 5. Franklin (24-1), 6. Jim Ned (20-5), 7. Shallowater (18-2), 8. Karnes City (20-4), 9. Cisco (22-2), 10. Buffalo (14-2), 11. Poth (16-4), 12. Brock (21-7), 13. Ponder (18-8), 14. Colorado City (17-4), 15. Keene (19-6), 16. Tatum (16-5), 17. Anderson-Shiro (24-4), 18. Pottsboro (15-6), 19. Denver City (17-2), 20. Bushland (15-5), 21. Howe (14-8), 22 Winnsboro (13-10), 23. George West (15-8), 24. Industrial (15-7), 25. Luling (13-7).

Class 4A

1. Levelland (22-1), 2. Canyon (16-6), 3. Waco Connally (22-0), 4. Hardin-Jefferson (21-4), 5. West Oso (19-4), 6. Dallas Lincoln (17-4), 7. Argyle (18-7), 8. Canton (23-1), 9. Stephenville (17-6), 10. Midlothian Heritage (21-5), 11. Lampasas (22-3), 12. Bullard (24-6), 13. El Campo (25-0), 14. Silsbee (15-4), 15. Fredericksburg (20-7), 16. Bridgeport (17-7), 17. Glen Rose (23-4), 18. Devine (21-5), 19. Houston North Forest (18-3), 20. Seminole (15-6), 21. Sunnyvale (14-8), 22. Lorena (17-6), 23. Houston Wheatley (10-8), 24. Beeville Jones (20-4), 25. Quinlan Ford (15-12).

Class 5A

1. Timberview (25-1), 2. Amarillo (22-4), 3. Hightower (27-1), 4. Kerrville Tivy (24-1), 5. Royse City (23-2), 6. Austin Crockett (24-3), 7. CC Veterans Memorial (23-3), 8. SA Veterans Memorial (21-4), 9. Cedar Park (21-3), 10. Manvel (25-3), 11. Boswell (22-4), 12. Mansfield Legacy (19-5), 13. Birdville (17-6), 14. Frisco Lone Star (15-7), 15. College Station (24-2), 16. Lubbock Cooper (20-3), 17. Richmond Foster (24-4), 18. Crowley (18-7), 19. Georgetown (15-9), 20. Pflugerville (17-8), 21. Flour Bluff (14-4), 22. Red Oak (21-6), 23. Denison (14-9), 24. Frisco Liberty (17-10), 25. Flour Bluff (14-4).

Class 6A

1. Cedar Hill (24-4), 2. Desoto (15-4), 3. Hendrickson (28-1), 4. Dallas Skyline (15-7), 5. Jersey Village (22-2), 6. Garland Sachse (21-4), 7. Duncanville (22-5), 8. Converse Judson (23-4), 9. South Grand Prairie (18-7), 10. Allen (21-5), 11. San Antonio Clark (22-1), 12. Cypress Creek (24-4), 13. Katy (18-3), 14. San Antonio Brandeis (18-2), 15. Prosper (20-6), 16. Frenship (21-3), 17. Cypress Ranch (21-7), 18. Beaumont United (25-0), 19. Summer Creek (21-6), 20. San Antonio O’Connor (18-6), 21. Atascocita (20-7), 22. Houston Westside (22-4), 23 Austin Westlake (19-7), 24 Arlington Bowie (15-8), 25. Langham Creek (21-6).

Private School Boys

1A Private School

1. Lubbock Kingdom Prep (14-5), 2. Baytown Christian (12-3), 3. Wichita Falls Wichita Christian (9-5), 4. Spring Founders Christian (16-10), 5. Houston Family Christian (12-2)

6. Longview Trinity (11-7), 7. Wichita Falls Christ Academy (14-6), 8. Amarillo Holy Cross (7-2), 9. San Angelo Cornerstone (10-5), 10. Longview Christian (8-2).

2A Private School

1. Huntsville Alpha Omega (15-5), 2. Bryan Allen Academy (20-6), 3. Red Oak Ovilla Christian (19-4), 4. Lubbock Southcrest (11-1), 5. Austin Waldorf (11-7), 6. Temple Holy Trinity Catholic (10-6), 7. Conroe Covenant (11-7), 8. San Antonio St. Gerard (9-6),9. Lubbock All-Saints (7-4), 10. Abilene Christian (7-8).

3A Private School

1. Midland Classical (16-3), 2. Dallas Yavneh (13-5), 3. New Braunfels Christian (16-6), 4. Kerrville Our Lady of the Hills (12-7), 5. Tomball Rosehill (13-9), 6. Waco Live Oak (9-6), 7. Bryan Brazos Christian (7-5), 8. Dallas Lakehill Prep (10-6), 9. Watauga Harvest Christian (8-3), 10. Beaumont Legacy (10-11).

4A Private School

1. Arlington Grace Prep (19-2), 2. Tyler All Saints Episcopal (14-4), 3. Woodlands Christian (17-9), 4. Midland Trinity (11-1), 5. Lubbock Christian (14-6), 6. Waco Vanguard (8-4), 7. Kennedale Fellowship Academy (16-3), 8. Flower Mound Coram Deo (16-3), 9. Waco Reicher Catholic (17-6), 10. Lubbock Trinity Christian (14-13).

5A Private School

1. Houston Second Baptist (16-9), 2. Houston Westbury Christian (12-6), 3. Cedar Hill Trinity Christian (12-9), 4. Austin Regents (12-3), 5. Victoria St. Joseph’s (18-0), 6. Sugar Land Fort Bend Christian (18-5), 7. Corpus Christi Incarnate Word (19-6), 8. Frisco Legacy Christian (16-8), 9. Grapevine Faith Christian (13-6), 10. Corpus Christi John Paul II (21-3).

6A Private School

1. Tomball Concordia Lutheran (24-1), 2. Dallas Bishop Lynch (22-3), 3. SA Antonian Prep (26-5), 4. Dallas St. Mark’s (16-5), 5. Midland Christian (27-4), 6. FW Nolan Catholic (19-7), 7. Bellaire Episcopal (16-6), 8. Houston Christian (19-7), 9. Houston St. Pius X (19-7), 10. Plano John Paul II (19-7).

Private School Girls

1A Private School

1. Wichita Falls Notre Dame (9-3), 2. Lubbock Kingdom Prep (14-7), 3. Edinburg Harvest (4-0), 4. Waxahachie Prep (3-2), 5. Dallas Tyler Street Christian (8-3), 6. Universal City First Baptist (8-2), 7. Alamo Macedonian (5-5), 8. San Antonio Legacy (7-9), 9. Conroe Lifestyle (5-4), 10. Kingwood Covenant Prep (6-8).

2A Private School

1. Lubbock Southcrest (15-0), 2. Shiner St. Paul Catholic (15-5), 3. Austin Waldorf (10-4), 4. Granbury North Central Texas (9-4), 5. Red Oak Ovilla Christian (7-4), 6. Bryan Allen Academy (10-8), 7. Longview Christian Heritage (8-7), 8. Plano Coram Deo (12-8), 9. Dallas First Baptist (5-6), 10. Abilene Christian (5-6).

3A Private School

1. Midland Classical (13-4), 2. Ft Worth Lake Country (15-13), 3. Tomball Rosehill (13-5), 4. Beaumont Legacy Christian (12-8), 5. Round Rock Christian (12-3), 6. The Woodlands Legacy Prep (14-6), 7. Denton Calvary (12-5), 8. Houston Grace Christian (13-6), 9. Temple Central Texas Christian (14-9), 10. Waco Live Oak (9-9).

4A Private School

1. Lubbock Trinity Christian (16-8), 2. Austin Texas For Deaf (20-0), 3. Colleyville Covenant Christian (15-4), 4. Lubbock Christian (20-8), 5. Houston Lutheran North (8-8), 6. Boerne Geneva Boerne (15-7), 7. Dallas Shelton (8-2), 8. League City Bay Area Christian (12-8), 9. San Antonio Lutheran (10-8), 10. Austin Hill Country Christian (8-5).

5A Private School

1. Cedar Hill Trinity Christian (12-3), 3. San Antonio Christian (15-6), 2. Houston Second Baptist (9-5), 4. Tyler Grace Community Christian (13-5), 5. Mesquite Dallas Christian (12-11), 6. Corpus Christi John Paul II (14-8), 7. Corpus Christi IWA (14-7), 8. Austin Brentwood Christian (13-8), 9. Frisco Legacy Christian (12-5), 10. Austin Hyde Park (14-3).

6A Private School

1. Dallas Bishop Lynch (19-7), 2. Plano Prestonwood (20-2), 3. Houston The Village School (26-4), 4. Argyle Liberty Christian (17-7), 5. Houston Kinkaid (12-3), 6. Houston St. Agnes Academy (20-8), 7. Plano John Paul II (19-6), 8. Fort Worth Nolan Catholic (16-13), 9. San Antonio Antonian (15-16), 10. Addison Greenhill School (8-4).

BRADY KEANE can be reached at 940-566-6869 and via Twitter at @BradyKeane.

Recommended for you

See what people are talking about at The Community Table!